Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

 Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Selamlar dostlarım bugün sizlere dokuma tekniği ile şiş olmadan tığ olmadan nasıl bebek battaniyesi yapılır onu göstermek istiyorum fazla lafı uzatmadan başlayalım.

Önceden bizlere okullarda el işi dersi gibi derslerde dokuma yaptırırlardı sizler biliyor musunuz bilmiyorum ama aynı şekilde yapıyoruz battaniyemizi.

 

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

İlk önce bize gerekli olan sert bir mukavva kartonu bu kartonu elde ettikten sonra kalın bir örgü ipiyle tek tek bağlıyoruz iplerimizi sonrasında ise alt taraftan iki ucunu birleştiriyoruz bu hem bize püskül görünümü de kazandıracaktır.

Bu şekilde devam ediyoruz kartonun sonuna kadar. Benim kullandığım mukavva 50-70cm bir mukavva sizler isterseniz daha büyük bir mukavva kullanabilirsiniz.

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Tüm ipleri birbirine bağladıktan sonra resimdeki gibi bir görüntü kazanacaksınız. Şimdi ise başlıyoruz ipimizi ilk önce sımsıkı bağlıyoruz ve ipimizi iplerin arasından geçiriyoruz buna hasır örgüsüde deniliyor.

 

Burada ise 4 tane ipimiz olduğunu düşünürsek birinci alttan ikinci üstten üçüncü alttan dördüncü üstten gibi düşünebilirsiniz.

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Sıranın sonuna ulaştığınızda ise tam tersi bir şekilde yapıyoruz yani yine dört tane ipimiz olduğunu varsayarsak birinci üstten ikinci alttan üçüncü alttan dördüncü üstten olacak şekilde örüyoruz.

 

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Arkalı önlü olacak şekilde bu şekilde boşluk kalmayacak şekilde devam ediyoruz ve bir adımı daha bitiriyoruz.

Daha sonrasında ise tek tek daha önce attığımız düğümleri açıyoruz ve bulundukları yerlere düğüm atıyoruz böylece saçaklarımızda olmuş olacak hemde daha sağlam olacak.

Sonrasında ise makasla saçakları düzeltiyoruz hepsinin aynı boyda olmasını sağlıyoruz.

Bir  serüvenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz dostlarım sizlerin bu battaniyeyi geliştirerek yapacağından eminim ne gibi geliştirmeler diyecek olursanız bu geliştirmeler renk geçişleri olabilir.

Motifler yapabilirsiniz internette hasır örgü motifleri diye arattırırsanız karşınıza bir sürü içerik gelecektir onlardan birini yapabilirsiniz veya isterseniz üzerine yazı bile yazabilirsiniz dostlarım çok zor şeyler değil.

Sizlerde yaptığınız ürünleri satıp para kazanmak istermisiniz cevabınız evet ise sizleri e-ticaret sitemiz olan www.elemegibunlar.com adresine davet ediyorum.

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi örnekleri

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Dostlarım buraya bazı örgü modelleri koydum hepsi çok kolay ben bunları daha sonra denemeyi düşünüyorum yaptığım zaman sizlere de gösteririm yine bir video çekebilirim.

Bunlar için ama sizlerde yapıp bana atarsanız onlarıda yayınlayabilirim buradan.

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi video anlatım

 

Yaprak desenli bebek battaniyesi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Dokuma tekniği ile bebek battaniyesi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir