Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Selamlar dostlarım bugün sizlere kasnak ile ponponlu bebek battaniyesi nasıl yapılır bunu anlatacağım. Kasnak ile yapılması zor gibi görünsede kasnağı yapması oldukça kolay sadece iki üç çıta ve çivilerden ibaret gözünüzü korkutmasına izin vermeyin 😉

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Ponponlu Bebek Battaniyesi  için kasnak yapımı

Kasnağın yapılışından başlayacağım arkadaşlarım ilk önce kasnağı yapması önceden de dediğim gibi kolay ve basit. Çerçevenin boyu ve eni bir metre olacak yani tam bir kare elde etmiş olacağız. Ve çivilerin arası ise dört santimetrelik boşluklarla çakılacaltır.  Çivilerin temiz olmasına ve paslı çivi kullanmamaya önem göstermeliyiz.

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Örgü ipinde ise ben üç katlı bir ip kullandım daha doğrusu ipi alıp üç kat yaptım ama sizler istediğiniz türde ip kullanabilirsiniz. Daha sonrasında ise aşağıdan yukarıya iplerimizi yerleştirmeye başlıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi iplerimizi sonuna kadar yerleştirmeye devam ediyoruz.

 

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

 

Sırayı tamamladıktan sonra ise bunu yan taraftan tekrar yapıyoruz aynı şekilde ve bu alanıda tamamladıktan sonra  dört tur atıyoruz aynı işlemleri tek bir kalın ipin içerisinde yani on iki tane ip elde etmiş oluyoruz. Yani alt taraftaki resimdeki sonucu elde etmemiz gerekmektedir.

 

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Daha sonrasında ise dostlarım renkli ipimize geçiyoruz bizde ki ipler pembe ve biraz kalın. Kalın örgü ipi kullanmayı tercih ettik sizlerde kalın bir ip kullanırsanız  ponponlarımız çok daha güzel olur.

 

Yine örgü ipini dört kat olarak kullanıyoruz ve aynı şekilde ipimizi çivilerin etrafında doluyoruz  ve yine on iki kat pembe ipimiz oluyor. Toplamda 12 + 12 = 24 kat ip elde etmiş oluyoruz.

Sonrasında ise pembe ipten biraz kesip ikiyle katlayıp tam ortadan yirmi dört ipliğide alacak şekilde bağlıyoruz. Alt tarafta ilgili resmi bulabilirsiniz.

Daha sonrasında ise tam tersi çeklinde yani sağ üst kareden sol alt kareye gelecek şekilde tekrar bir düğüm atıyoruz.
Ve diğer tüm kareleri aynı şekilde yapıyoruz fazla ipleri makas yardımı ile kesiyoruz.

 

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

 

Daha sonrasında ise tüm karelerimiz bağlanmış oluyor ve buradan sonrasında ise pembe ipleri ortalarından kesiyoruz. Alt taraftaki resimden  daha kolay anlayabilirsiniz.

 

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Diğer tüm karelerde aynı işlemleri uyguluyoruz  tüm pembe ipleri kesiyoruz tam orta noktalarından dikkat etmemiz gereken nokta ise beyaz ipleri kesmemek.

 

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Üst taraftaki görselde görünen ipleri çivilere gelen taraflarını biraz pay bırakarak kesiyoruz ve tüm ip ile çivinin birleştiği noktalara uyguluyoruz.

Sonraki işlemde ise bu sefer beyaz olan ipleri kesiyoruz bu ipler ip ile çivinin birleştiği noktalar olacaktır.

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Burada ise işlemi tamamlıyoruz çivilerden kurtulan ip yumağı bir anda karşımıza sevimli bir bebek battaniyesi olarak geri dönüyor. Sizde yaptığınız ürünleri satmak ister misiniz ? Cevabınız evet ise buraya tıklayarak e-ticaret sitemiz olan www.elemegibunlar.com adresine ulaşabilirsiniz.

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı Video

Bulmaca örgü modeli bebek battaniyesi için buraya tıklayın.

Bir sonraki serüvende görüşünceye dek esen kalın..

Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı

Yazı dolaşımı


Ponponlu Bebek Battaniyesi Yapımı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir